Extreme Sporlar

Extreme sporlar genel anlamda diğer sporlara göre biraz daha risk taşımaktadır. Bünyelerinde zorluk barındırdığı için zaten bu ismi almış bulunmaktadırlar. Sizlere kısaca bu sporlar hakkında bilgi vereceğiz. Bu arada şunu da söylemek lazım, extreme sporlar biraz daha adrenalin salgılamamızı sağlayan sporlar olarak biliinmektedir.. Bunu söylediğimiz zaman sizlerin de şüphesiz ki aklımıza ilk önce bungee jumping gelmiştir. İnsanlar yüksekçe bir yerden atlarlar ve esnek bir halatla yukarı çekilirler. Bu spor Amerika’da ve Britanya’da çok fazla kullanılırken şimdi Avrupa’ya ve Uzak Doğu’ya da yayılmış bulunmaktadır. Dünya çapında tanınan extreme sporlar arasında önemli bir yer tutmaktadır.

 

Extreme Sporlar Hangileridir?

 

Sky Diving ya da paraşütle atlama da yine aynı şekilde extreme sporlar arasında yer almaktadır. Yaklaşık 4000 metre yükseklikten paraşütle atlama sporuna bu isim verilmektedir. Bununla birlikte yine en popüler ve en çok bilinenlerden bir tanesi de planördür. Özellikle üzerinde motor bulunmayan özel bir uçakla uçuş yapılmaktadır. Belli bir yüksekliğe ulaştıktan sonra hava akımından yararlanarak uçuş sağlanmaktadır. Bu spor da yine çok takip edilen ve beğenilen extreme sporlar arasında yer almaktadır.

Bir başka örnek ise wakeboarddur. Çok hızlı gelişmiş bulunmaktadır. İyi bir eğitim ve pratik gerektirmektedir. Bir sürat motoruna ihtiyacınız var. Ayrıca bir de su üzerine gidecek bir tahtaya. Tahtanın üzerinde dalgalara karşı gelmek için yapılan bir spor olarak karşımıza çıkmakta. Adrenalin üst boyutlu olduğunu da unutmamak lazım. Yamaç paraşütü, özellikle son zamanlarda en çok tercih edilen extreme sporlar arasında yer alıyor. Hatta bu şekilde evlenerek dünya evine girenler bile var.